"Daleka przygoda. Powieść"

 

 

"Spełnia się sen o morzu.

Wieczorem, kiedy słonce zachodzi, a wiatr wzmaga się i pędzi wełniaste grzywy bałwanów na ławy podsypisk Wielkiej Wsi, Chałup, Jastarni i Boru, w plusku wody i szeleście drzew, ziemia i morze opowiadają o sierpinkowych i spiringowych walkach, o lądach dalekich i błękitnych oceanach.

WIATR OD MORZA, WIATR OD MORZA !...

Wieje nam w twarz i szumi głosem DALEKIEJ PRZYGODY."

 

"Daleka przygoda. Powieść", to książka napisana przez Wiesława Wernica i wydrukowana, jako dodatek powieściowy przez "Kurier Poranny" w 1933 roku.

Akcja rozgrywa się w XX-leciu międzywojennym, na pokładzie frachtowca s/s "Robot", wypływającego właśnie z portu w Gdyni. Nieoczekiwanie okazuje się, że na pokładzie (a raczej w jednej z kajut), znalazł się pasażer na gapę. Młoda kobieta - angielka Alicja Wedwood - mętnie tłumaczy swój pobyt na okręcie. Kapitan Borkowicz i Stanisław Stempkowski (podróżujący okrętem dziennikarz), wiążą jej osobę z głośnym kilka lat wcześniej samobójstwem oficera marynarki wojennej. Tymczasem w instytucie bakteriologicznym w Olkiennikach trwają prace nad szczepionką ratującą przed wyjątkowo śmiertelnym wirusem. Jaki związek mają: tajemnicza pasażerka, badania wirusologów i skrzynka ukryta na statku tuż przed opuszczeniem portu ?...

"Daleka przygoda", to powieść szpiegowska początków XX wieku.

Oto pięć pierwszych stron:

01, 02, 03, 04, 05.