Na południe od Rio Grande

 

Wyprawa na terytorium Estados Unidos Mexicanos w 1888 roku.
Głównymi postaciami są: doktor Jan, Karol Gordon, don Pedro Gonzales, jego żona i córka, oraz Barry Bede.

 

"...Powiedział, że nazywa się Barry Bede. Może to prawda, może nieprawda. Dla nas - sprawa zupełnie nieistotna. Dlaczego uciekał z El Paso - wiedzieliśmy, lecz po co tam przybył - pozostawało nadal tajemnicą. Czym się trudnił? Nie wypadało pytać, skoro sam dotychczas tego nie wyjawił..."


Po drodze do ranchera don Pedro Gonzalesa nasi przyjaciele zatrzymują się w El Paso. Tu, w dość dramatycznych okolicznościach, poznają młodego kowboja o skłonnościach do szybkiego wyciągania rewolwerów - Barrego Bede. Dalsza, już wspólna podróż, też obfituje w niespodzianki, pokonywane za pomocą broni przez tajemniczego młodzieńca. Razem docierają na farmę don Pedra. Na farmie przeżywają napad bandy byłego bojownika o wolność Meksyku, a w chwili obecnej zwykłego złodzieja - Robleda. Znów odzywa się broń Bedego. Herszt bandy ginie. Doktor Jan, Gordon, Bede i don Pedro z rodziną wyruszają po nową przygodę. Kierując się starą mapą, podążają szlakiem tajemniczej wyprawy z przed ponad 30 lat. Co znajdą u celu? Czy tajemnicze znaki oznaczają miejsce ukrycia mitycznych skarbów? Kto ich strzeże, a kto jest konkurentem do zdobyczy?
Kim jest i czym zajmuje się Barry Bede?

Ciekawostka: książka "Na południe od Rio Grande" drukowana była w 40 odcinkach w "Świecie Młodych" między 16 stycznia 1975 a 17 kwietnia 1975...oto skany kilku odcinków: 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 ...

 

Spis rozdziałów:
Gady i ludzie
Nieznajomy
Opuszczona chata
Dziewczyna
Estrella del Sur
W odpowiedniej chwili
Znaki przeszłości
Kurara
Komplikacje
Mgła
Kim jest Bede?