Old Gray

 

Montana, a potem Alberta, "preriowa" prowincja Kanady w 1889 r.
Głównymi postaciami są: doktor Jan, Karol Gordon, Old Gray, Wysoki Orzeł. Pojawiają się także: Czerwona Chmura i Gary Mitchell.


W mieszkaniu moich rodziców wisiał obraz namalowany przez serdecznego przyjaciela ojca. Wielki obraz w złoconych ramach. Widniał na nim las. Tak, jak wygląda wczesną jesienią: pożółkłe liście klonu na zrudziałej murawie polanki otoczonej z trzech stron kolumnami potężnych drzew. Po stronie czwartej, nieco w głębi, wznosił się parterowy, drewniany dom z pozłocistych, świeżych desek, z małą werandką pośrodku.


Przygoda (jak skrupulatnie zanotował doktor) rozpoczęła się kilka minut po dziesiątej rano, 10 kwietnia 1889 roku.

Koń doktora (podążającego na spotkanie z Karolem) łamie nogę. Na prerii doktor spotyka starego westmana. Zostają napadnięci przez młodego kowboja, którego tajemniczy nieznajomy płoszy celnym strzałem. Dołącza do nich Karol i razem udają się na farmę niejakiego Sama Harfielda. Jakież jest ich zdumienie, gdy okazuje się, że ich niedoszły rabuś jest synem gospodarza. Nie chcąc wplątywać się w rodzinną aferę, opuszczają farmę, rozstają się z westmanem (rozpoznanym przez Karola, jako Old Gray - niezwykle barwna postać, od lat wydeptująca ścieżki Dzikiego Zachodu) i podejmują podróż do zaprzyjaźnionych Czarnych Stóp. Po drodze natykają się na niezwykłego człowieka, podającego się za botanika zbierającego okazy dla uniwersytetu w Ottawie. Po rozstaniu docierają do Ukrytego Miasta. Podejmowani są niezwykle gościnnie przez swych Indiańskich braci, a w dalszą wędrówkę wyrusza z nimi wódz Wysoki Orzeł. Dzięki czujności doktora, udaje im się uwolnić porzuconego na prerii osobnika, rzekomego eksplorera, okradzionego przez złodziei. Kolejny napotkany na prerii okazuje się starym znajomym. Jest to Gary Mitchell - porucznik (niegdyś sierżant) Konnej Policji. Goni właśnie groźnego rabusia kolejowego - jest nim Joe Shoes, alias Joe Starr. Dwaj traperzy i Indianin podejmują pełną niespodzianek wędrówkę. Ktoś ratuje doktora przed atakiem grizzli. Dwa dni później doktor odkrywa ciało ukryte w grocie. Odwiedzają miasteczko Red Deer, gdzie ponownie spotykają Old Gray'a. Na prerii Old Gray opowiada im przedziwną historię o obrazie domu, którego nikt nie widział i o parze przyjaciół, rozdzielonych przez śmierć. Winnego nigdy nie złapano.

Rankiem rozstają się z siwowłosym westmanem. Podczas polowania natykają się na następnego trupa - rzekomego eksplorera. Co robił w tej odludnej okolicy, czemu się nie ujawniał i kto go zastrzelił? Na razie te i inne pytania pozostają bez odpowiedzi, ale Wysoki Orzeł odnalazł trop mordercy. Ruszają w pościg. Trop doprowadza ich do niezwykłej siedziby na pustkowiu, w której rozpoznają dom z opowieści Old Gray'a! W domu przebywa napotkany na początku wyprawy, tajemniczy botanik. Przybywa Old Gray.

Wszystkie wątki zaczynają się zazębiać. Historia zatoczyła koło, a tajemnica została wyjaśniona. Jeszcze tylko mordercę musi spotkać zasłużona kara. Czy zostanie wymierzona?

 

Spis rozdziałów:
Siwowłosy
Na farmie
Botanik
W Ukrytym Mieście
Spotkania
Zagadki
Opowieści
Kolejne tajemnice
Opuszczony dom
Kres wędrówki