Płomień w Oklahomie

 

Zadziwiające przygody na Wolnym Terytorium Indiańskim w Oklahomie w 1885 roku. Podróż koleją z Milwaukee przez Chicago, Saint Louis, Kansas City, aż do południowej linii granicznej stanu Kansas - do miasteczek Green Hill i Peace Village, a później na terytorium Komanczów w Oklahomie.
Głównymi postaciami są: doktor Jan, Karol Gordon i Piotr Carr.

 

"...Na długo więc przed wyjazdem głowę miałem nabitą Oklahomą, o której Karol wciąż mi opowiadał podczas długich godzin wieczornych, udzielając szczegółowych informacji. Kraj to rzekomo bajeczny, klimat doskonały. Nawet w zimie rtęć termometru nie spada poniżej zera, a latem nie wznosi się powyżej stu stopni (F). Dwie trzecie powierzchni zajmują łąki i lasy. Żadnych osad, żadnych miasteczek, żadnych saloonów ani białych włóczęgów spod ciemnej gwiazdy. Pierwotna przyroda i pierwotni mieszkańcy tej ziemi.


Zima 1884/85 nie była udana dla Karola Gordona. Letnią podróż z doktorem postanawia poświęcić rekonesansowi w Oklahomie. Jest to terytorium Indian Komanczów - teren zamknięty dla "bladych twarzy". Przychylność Indian ma zostać zjednana za pomocą wampumu wodza Czarnych Stóp. Jak zwykle, wyprawa nie do końca ma zaplanowany przebieg. Czy przed jej podjęciem ktoś przypuszczał, że Karol zostanie szeryfem, a na "wolnym terytorium" bohaterowie natrafią na bandę zajmującą się nielegalnym wydobyciem ropy naftowej ?...Wyobrażenia o sielskiej Oklahomie legły w gruzy. Były osady, miasteczka, biali oszuści i nieprzyjaźni Indianie.

 

Ciekawostka: książka "Płomień w Oklahomie" drukowana była w odcinkach w "Świecie Młodych" w 1969 roku. Oto skany zapowiedzi i wybranych stron druku: 01 , 02 , 03 , 04 , 05 , 06 , 07 , 08 , 09 .

 

Spis rozdziałów:
Zastępca szeryfa
Na granicy
Historia się gmatwa
Jeniec
Ucieczka
Za radą szeryfa
Głos strzelby
Na tropach wozu
Zasadzka
Zagadkowa sprawa
Tokwi-tej
W Dolinie Złej Wody
Dzień pełen rozmów
Noc pełna niepokoju
Nocy ciąg dalszy
Spotkania
Zdarzyło się o świcie
Dolina po raz drugi
Coś nieoczekiwanego
Decydujące godziny
Rzeka ognia