Główne postacie występujące w cyklu
(uwzględniono osoby występujące w dwóch, lub więcej książkach Wernica):


Doktor Jan
Młody lekarz - chirurg ze szpitala w Milwaukee. Na skutek splotu wydarzeń zostaje usunięty z pracy (otwiera dobrze prosperującą domową praktykę), a znajomość ze sławnym westmanem i łowcą skórek - Karolem Gordonem staje się początkiem serii letnich wypraw
na rubieże USA, Kanady i Meksyku. W trakcie swoich wędrówek (przeważnie w towarzystwie Gordona) zmienia się nastawienie doktora do otaczającego go świata. Poznaje twarde, traperskie życie, staje się przyjacielem Indian, pogromcą bandytów i tropicielem śladów. Zwykle występuje jako obiektywny, opisujący własne przeżycia narrator.

Karol Gordon
Były rolnik, poszukiwacz złota, traper, łowca skórek. Wielki, szeroko znany na "dzikim zachodzie" przyjaciel Indian o zaszczytnym imieniu Wielki Bóbr. Zimą przemierza rozległe połacie zachodnich stanów, polując na futra (choć kłóci się to z jego zasadami dotyczącymi bezmyślnego tępienia zwierząt), wiosnę i lato spędza w towarzystwie doktora Jana, podróżując i nabierając sił na zimowe wyprawy. Biegle włada kilkoma indiańskimi językami i narzeczami, jest niezłym geologiem i geografem, posiada szerokie znajomości wśród Indian, przedstawicieli prawa i żołnierzy. Zwycięsko wychodzi z wszelkich opresji, a jego rozległa wiedza (jest niezwykle oczytany) pozwala mu zadziwiać nas informacjami na temat historii i zwyczajów Dzikiego Zachodu.

Piotr Carr
Barwna postać występująca w kilku częściach cyklu. Jeden z byłych pacjentów doktora Jana. "Czarny Piotr" (nazywany tak od koloru obfitej brody) jest geologiem - samoukiem, zarabiającym na odkrywaniu złóż minerałów. Odkrycia swe zwykle odsprzedaje specjalistycznym firmom wydobywczym, sam eksploruje jedynie znajdywane niekiedy pokłady złota i srebra. Niezbyt wykształcony, choć dobry z natury, często przeciwstawiany jest przez autora wizerunkowi Gordona. Carr, czasem wręcz dziecinny w swoich poczynaniach, po latach osiada na farmie, żeni się (ok. 1887r), wychowuje dwójkę dzieci (syn ur. ok. 1888). Awanturnicza żyłka i zamiłowanie do przygód sprawiają jednak, że czasem tęskni za dawnym życiem. Postać Carra pojawia się w książkach "Szeryf z Fort Benton", "Słońce Arizony", "Płomień w Oklahomie", "Skarby Mackenzie", jest głównym bohaterem w "Przez góry Montany". Jedną z jego przygód poznajemy w "Wołaniu dalekich wzgórz". Jego losy wspomina się też w "Złym mieście".

Vincent Irvin
Były rolnik z Północnej Karoliny i Teksasu, który przypadkowo zostaje "łapaczem", a po śmierci żony i synka szeryfem. Historia jego znajomości z Karolem Gordonem, a potem wytrwała walka z przestępcami, opisana jest w  "Łapaczu z Sacramento" i "Szeryfie z Fort Benton". Kilkukrotnie wspomniany w innych częściach serii. Pojawia się w "Ucieczce z Wichita..."

Robert Dreer
Młody pomocnik szeryfa z Fort Benton, występujący w książkach "Łapacz z Sacramento", "Skarby Mackenzie". Jego przygodom poświęcony jest tom "Ucieczka z Wichita Falls". Robert pojawia się w książce pióra Wojtka Wójcika "Czarna Gwiazda".

Denis Murphy
Szeryf z Wichita Falls. W książce "Łapacz z Sacramento" stara się nauczyć Vincenta Irvina, jak nie zostać zabitym przez pierwszego napotkanego przestępcę. W "Ucieczce z Wichita Falls" jest przełożonym Roberta Dreera.

Gary Mitchell
Sierżant (później - porucznik) Kanadyjskiej Królewskiej Konnej Policji. Postać Mitchella pojawia się po raz pierwszy w "Tropach...". Spotykamy go także w "Szeryfie...", "Old Gray'u", "Znikającym stadzie". Z książki "W Nowej Fundlandii" dowiadujemy się, że porucznik nadal pełni służbę w mieście Regina, stolicy prowincji Saskatchewan (tak, jak w "Znikającym...").

Barry Bede
Rewolwerowiec, pogromca przestępców, łapacz. W książce "Na południe od Rio Grande" kilkukrotnie pomaga wyjść naszym bohaterom z opresji. Jego dalsze przygody opisane są w tomie "Barry Bede".

Don Pedro Gonzales
Hiszpańskiego pochodzenia hacjender z Meksyku. Pośredniczył niegdyś w zawarciu pokoju między wojownikami Apaczów i Nawajów. Od tego czasu datuje się jego przyjaźń z wodzami: Pehnulte i Czarnym Niedźwiedziem. Po raz pierwszy pojawia się w "Słońcu Arizony". Jego rancho i rodzinę dokładnie opisuje tom "Na południe od...". Kilkukrotnie wspomniany w kilku innych częściach (np. "Barry Bede"). Ojciec niesfornej 

Inez Gonzales
Córka Don Pedra. Występuje w "Słońcu Arizony" i "Na południe od...".

Ed Norton
Właściciel sklepu z artykułami dla traperów w Milwaukee. Pacjent doktora Jana. Porę letnią poświęca na handel wymienny z Czerwonoskórymi. Jego wyprawie z doktorem Janem poświęcony jest tom "Wędrowny handlarz". Epizodycznie występuje też w "Skarbach Mackenzie".

Owen Hove
Sierżant Królewskiej Konnej. Poznajemy go, jako pomocnika Gary'ego Mitchella w książce "Znikające stado". Jego opowieści spisał i przakazał nam doktor Jan w książce "Sierżant Konnej Policji".

Pehnulte - Wielki Jeleń
Wódz Apaczów. Uczestniczy w rozbiciu bandy "Słońca Arizony". U boku doktora Jana i Karola Gordona ściga jej niedobitki w książce "Colorado". W najwłaściwszej chwili pojawia się też w "Wędrownym handlarzu".

Czerwona Chmura
"Naczelny" czarownik plemienia Czarnych Stóp. Jeden z bohaterów "Tropów...", "Szeryfa..". Wykształcony w miastach białych ludzi potrafi realnie oceniać potrzeby i możliwości plemienia. Jest jednym z inicjatorów zmian kulturowych w szczepie (hodowla bydła). Epizodycznie w "Old Gray'u".

Wysoki Orzeł
Wódz plemienia Czarnych Stóp. "Tropy wiodą przez prerię", "Szeryf z Fort Benton", "Old Gray".

Czarny Niedźwiedź
Wojownik i wódz plemienia Nawajów. Półkrwi Polak (jego ojciec był uczestnikiem powstania listopadowego, matka pochodziła z plemienia Nawajów). Wnuk wielkiego wodza - Pierzastej Strzały. Posiadał młodszego brata - Dawida, który kształcił się w zawodzie lekarza. Obu braci i ich historię poznajemy w "Słońcu Arizony".

Człowiek z blizną
Człowiek z blizną (Scott) - bandyta występujący w książkach "Tropy wiodą przez prerię" i "Szeryf z Fort Benton"

Złoty Lewis
Właściwie - Lewis Stone. Szeregowy członek bandy "Słońca Arizony", nawrócony na dobrą drogę. Znaczną rolę autor powierza mu w książce "Wędrowny handlarz". Jego dalsze losy poznajemy w "Znikającym stadzie".

Tom Lesser
Jeden z głównych "czarnych charakterów" książek Wernica. Demoniczny, podstępny wódz bandy "Słońce Arizony". Powraca w książce "Colorado".

Ralf Usher
Przestępca występujący w książkach "Szeryf z Fort Benton" i "Człowiek z Montany".

Derek Carty
W książce "Gwiazda trapera" Derek jest drobnym złodziejaszkiem i koniokradem, którego los kilka razy stawia na drodze Karola Gordona. Ponownie pojawia się w książce "Barry Bede", jako właściciel saloonu "Pod Złotą Sową" w La Junta.

Katarzyna
Katarzyna, gospodyni doktora, była rudowłosą Irlandką nieokreślonego wieku, mającą skłonność do przekręcania, lub też zmieniania sensu wyrazów. Występuje w większości książek, choć jej epizodyczna obecność nie ma dla akcji praktycznie żadnego znaczenia.