Sierżant Konnej Policji

 

Historii opowiedzianych w tej książce wysłuchał doktor Jan podczas rozmów z Owenem Howe, jesienią 1890 roku, przy okazji rozwiązywania zagadki "Znikającego stada".


Poznany na farmie Jonathana Caldwella Owen Howe był sierżantem Północno-Zachodniej Konnej Policji - zorganizowanej w 1873 roku kanadyjskiej służby bezpieczeństwa, mającej na celu zaprowadzenie porządku i zapewnienie bezpieczeństwa nielicznej podówczas ludności zachodnich, preriowych obszarów Kanady.

 

"Tamtędy bowiem napływali ze Stanów włóczykije amerykańskiego Dzikiego Zachodu, przestępcy uchodzący przed wymiarem sprawiedliwości, łowcy skór  wybijający ostatnie bizonie stada, handlarze-przemytnicy z wozami pełnymi beczułek kiepskiej whisky sprzedawanej Indianom za cenne skórki. Pewni bezkarności przybysze wznosili na ziemiach należących do Kanady obronne forty służące za składnice alkoholu, wywieszając na nich gwiaździste flagi swego kraju."

 

W pierwszym rozdziale poznajemy historię Konnej Policji - jednostki o niezwykłym charakterze i założeniach. Owen Howe ujawnia też tajemnicę  swojego pochodzenia - jest synem Polaka, który w 1846 roku brał udział w powstaniu w zaborze austriackim, a potem musiał uciekać z kraju. Trafił do Kanady, gdzie jako znakomity rymarz  szybko znalazł pracę i ożenił się. Wkrótce na świat przyszedł mały Owen. Mając niecałe 18 lat, Howe wstąpił do Konnej Policji. Kilka lat służby zaowocowało niezwykłym doświadczeniem i przygodami, o których opowieść skrupulatnie wysłuchał i zanotował doktor Jan. Kolejne rozdziały to właśnie ta opowieść...


Mała ciekawostka: ojciec Owena brał udział w powstaniu 1846 r. Załóżmy, że miał wtedy 20 lat. Owen podaje ("Czytelnik" wyd I str. 12), że urodził się w 1865, czyli jego ojciec miał wtedy ok 39 lat. Wszystko ok. Teraz już wiemy, dlaczego Owen nie został powołany w pierwszym zaciągu do Konnej - miał w 1873 roku równe 8 lat. :) 

Pomyłka autora, błąd składu, lub literówka.

 

Spis rozdziałów:
Kim jest Owen?
Stwór
Łączka śmierci
George O'Brien
Podróżnik
Diabli z Krzywego Rogu
Pocztylion z fort Smith
Srebrny Kamień
List