Ucieczka z Wichita Falls

 

Historia Roberta Dreer'a - byłego pracownika Karola Gordona, pomocnika szeryfa z Wichita Falls, przyszłego zastępcy Vincenta Irvina - szeryfa z Fort Benton. Akcja rozgrywa się w roku 1883, czyli równolegle do przygód opisanych w "Słońcu Arizony". Wichita Falls, Open Field, Dallas, Vicksburg, statkiem po Missisipi do St. Louis, koleją do Pocatello w Idaho, konno na terytorium Szoszonów, a potem do Fort Benton.
Główną postacią jest Robert Dreer. Pomocy w ucieczce udziela mu Allan Bow. W końcówce książki pojawia się też Vincent Irvin.

 

"...Kraina była bezkresna. Wędrował po niej poprzez rozkołysane wiatrem trawy, poprzez liche, ledwo odrosłe od ziemi poszycie i poprzez nagą, rudawą ziemię, na której trująca wilgoć bagnistych rozlewów alkalicznych źródeł ledwie pozwalała na skąpą wegetację roślin. To była preria. Gdzieniegdzie pokryta szmaragdowym dywanem, gdzieniegdzie porosła  rudziejącą darnią lub spopielała, cuchnąca saletrą, kwasem i siarką..."


Historia opisana w "Łapaczu z Sacramento" zakończyła się sprzedażą ziemi i wyjazdem głównych bohaterów: Karola Gordona i Vincenta Irvina. A jak potoczyły się dalsze losy Roberta Dreer'a - młodego przyjaciela i pracownika Karola? Został pomocnikiem szeryfa z Wichita Falls.
Urodzony w 1863 roku Robert, już jako 13-to latek poznał gorycz samotności i trudy ciężkiej pracy. Osierocony przez rodziców, wziął udzial w ogromnym przepędzie bydła, podczas którego zginął jego dotychczasowy opiekun. Chorym, samotnym chłopcem zaopiekowali się: Vincent i Becky Irvinowie. Wkrótce też los postawił na ich drodze Karola Gordona. Związała ich wszystkich wspólna praca i przyjaźń. Gdy w tragicznych okolicznościach zmarła rodzina Irvina, a ziemia przestała rodzić plony, obaj farmerzy postanowili sprzedać ziemię i wyruszyć z Teksasu w poszukiwaniu szczęścia.
Robert pozostał w Wichita. Jednak jego wymarzona praca u miejscowego szeryfa nie okazała się wysłana różami. Drugi zastępca szeryfa, Bob Locke, mimo podobnego do Roberta wieku, okazał się trudnym partnerem. Powodzenie i sympatia okazywana Roberowi, obudziły w Bobie zawiść i paranoiczną zazdrość. Gdy podczas jednej z wypraw Bob zostaje ranny, podejrzenie pada na Dreer'a. Przerażony chłopiec ucieka z miasta i wyrusza na poszukiwanie Karola Gordona. Po drodze przeżywa wiele przygód, poznaje niezwykłego Allana Bow i w jego towarzystwie odbywa rejs po Missisipi. Allan składa mu niecodzienną propozycję wspólnej podróży do czarownika plemienia Szoszonów, obdarzonego mocą wydobywania wspomnień za pomocą hipnozy. Wprowadzony w trans Robert przypomina sobie nieoczekiwanie obraz tajemniczego rewolwerowca.
I w końcu uśmiecha się do niego szczęście.

 

Spis rozdziałów:
Spotkanie w drodze
Tropami przeszłości
W służbie szeryfa
Ucieczka
Na Missisipi
Przeklęta Karawana
Do Wężowej Rzeki
Yambadika
W Benton